Czy dzieci powinny grać w gry komputerowe?

Gry komputerowe mają swoje zalety, jak i wady. Te drugie często mogą dotyczyć dzieci, dla których wiele tytułów jest nieodpowiednich. Przy przemyślanym doborze gier mogą one jednak bardzo dużo zyskać. Pod warunkiem oczywiście, że zachowują umiar i nie będą spędzały przed komputerem całego dnia. Jakie są zalety i wady grania przez dzieci w gry? Które tytuły będą dla nich najlepsze?

Zalety grania w gry 

Gry komputerowe nie zawsze polegają na niszczeniu i zabijaniu. Bardzo często polegają na kreatywnym tworzeniu. Przykładem mogą być tutaj gry strategiczne, które poprawiają umiejętność planowania dziecka. Trzeba tutaj połączyć wiele części układanki w jedną całość. Istnieje też mnóstwo gier zręcznościowych, gdzie trzeba popisać się inteligencją przestrzenną lub spostrzegawczością.

Niektóre badania pokazują, że dzieci regularnie grające w gry logiczne mają lepsze wyniki z matematyki niż inni rówieśnicy. Gry pomagają też podejmować decyzje oraz poprawiają koncentrację. To znacznie lepszy sposób na spędzanie czasu przed komputerem niż przeglądanie ogłupiających mediów społecznościowych. Dużą zaletą może być granie po angielsku, dzięki czemu dziecko nauczy się paru dodatkowych słówek. 

Wady grania w gry 

Granie w gry komputerowe przez dzieci może mieć swoje wady. Najczęściej występują wtedy, kiedy rodzic źle dobierze tytuł lub pozwoli grać w nieprzyzwoite treści. Wiele gier komputerowych stawia po prostu na przemoc, która w pewnym wieku jest niewskazana. Można tego uniknąć wybierając takie tytuły, które oznaczone są odpowiednimi przedziałami wiekowymi. Istnieje mnóstwo gier specjalnie dla dzieci, które nie będą miały tego problemu. Należy również uważać, żeby dziecko nie spędzało przed komputerem zbyt wiele czasu. Niektóry gry w trybie multiplayer mogą uzależniać. Godzina rozrywki jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale pół dnia przed komputerem to już strata wartościowego czasu. 

Wartościowe tytuły dla dzieci 

Na rynku można znaleźć mnóstwo gier komputerowych dla dzieci. Wystarczy wspomnieć słynnego „Minecrafta”, gdzie dzieci uczą się budować budynki i wydobywać surowce. Ciekawym tytułem jest „Angry Birds”, dzięki któremu można nauczyć się zasad działania grawitacji i podstaw fizyki. Warto grać w zręcznościowe gry w rodzaju „Ratchet & Clank”, gdzie po drodze można spotkać wiele łamigłówek logicznych. Budować różne przedmioty można w „Little Big Planet”. Wiele myślenia wymagają też takie tytuły jak „Rayman”, w które dziecko może zagrać razem z kolegą i koleżanką. Gry komputerowe to znakomita okazja do poznania innych rówieśników, zwłaszcza w trybie multiplayer. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *