Jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Na co uważać?

Dlaczego bezpieczne korzystanie z Internetu jest tak ważne?

Bezpieczne korzystanie z Internetu jest czymś niezwykle istotnym, zarówno przez najmłodszych użytkowników tej sieci jak również seniorów którzy próbują powolnie oswoić się z najnowszą technologią. Przy bezpiecznym korzystaniu z sieci internetowej ważne jest to aby nigdzie nie podawać swoich danych osobowych, a szczególnie numerów dowodu osobistego. Cyberprzestępcy tylko czekają na takie okazje. Warto również założyć pocztę elektroniczną na bezpiecznym portalu takim jak chociażby Gmail, który potrafiłby odróżnić bezpieczne wiadomości od tak zwanego spamu, czyli wiadomości zawierających szkodliwe linki albo załączniki. Po kliknięciu w taki link możemy nagle stracić kontrolę nad komputerem lub smartfonem, co może skutkować nagłą utratą znaczących środków finansowych. Warto również umyślnie korzystać z portali społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram gdyż zbyt odważne wstawianie swoich zdjęć lub innych postów może mieć negatywne konsekwencje dla naszej prywatności gdy zdjęcia te mogą wpaść w niepowołane ręce. Dlatego też działając w Internecie należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. 

Na co jeszcze należy uważać – czyli jak bezpiecznie korzystać z Internetu

Internet to można powiedzieć biblijne drzewo złego i dobrego owocu, dlatego należy uważać również na oferty pracy oferujące atrakcyjny zarobek przy niewielkim nakładzie finansowym. Nie ma czegoś takiego jak szybki i łatwy zarobek, gdyż każdego działanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Najmłodsi użytkowcy sieci internetowej szerokim łukiem, powinni unikać wszelkich tajemniczych znajomych, dla których Internet stanowi pewnego rodzaju narzędzie do łapania swoich kolejnych ofiar. Prawdziwe relacje można zbudować jedynie w prawdziwym świecie, nigdy nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie na wirtualnym urządzeniu. Wszelkie wątpliwości, zarówno seniorzy jak i najmłodsi powinni zgłaszać pozostałym członkom rodziny, tak aby wspólnie zaradzić rozwiązywaniu wirtualnych problemów. 

Pozostałe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu

Wszyscy bardziej doświadczeni użytkownicy sieci internetowej powinni pamiętać o tym, aby regularnie aktualizować swój komputer oraz program antywirusowy. Ponadto, warto korzystać z mocnych haseł a także posiadać dwustopniowy poziom bezpieczeństwa, tak aby utrudnić potencjalnych hakerom włamanie się na nasze konto. Warto również dokładnie zabezpieczyć swój telefon albo smartfon i nie dokonywać żadnych transakcji, korzystając z publicznych sieci bezprzewodowych. Istnieje wtedy ryzyko utraty naszych poufnych danych.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *