Jak zacząć pracę w branży IT?

Praca w branży IT to temat coraz częściej podejmowany, zważywszy na rosnące zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Czy faktycznie jest to praca marzenie, której każdy może się podjąć, czy też kolorowy obraz branży IT, rysowany nie raz przez media jest fałszywy i nie warto zaczynać tak ukierunkowanej pracy? Prawda jak zwykle leży gdzieś po środku. By dowiedzieć się, jaka jest, czy warto i jak zacząć pracę w branży IT, przeczytaj poniższy artykuł!

Praca w branży IT – czy warto?

Praca w branży IT jest  powszechnie pożądana, niejednemu kojarząc się z wysokimi zarobkami. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak do każdego innego zawodu, i w tym wypadku trzeba mieć ku informatyce pewne predyspozycje. Szansę na pracę w branży IT mają osoby, które cechują się analitycznym, technicznym i abstrakcyjnym myśleniem. Karierę poleca się zacząć przed 30, bo wówczas szanse na odniesienie sukcesów w danej branży radykalnie wzrastają, biorąc pod uwagę, że na sukces trzeba sobie zapracować. Plusem, jest to, że okazji do tego nie brak, bo branżą IT jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów na polskim rynku. Warto pamiętać, że praca w IT, to jeden z tych obszarów rynku pracy, gdzie łatwo o przebranżowienie. Praca w branży IT może więc nie być naszym pierwszym wyborem co do kariery, a wciąż przynosić sukcesy. 

Praca w branży IT – jak zacząć? 

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć pracę w branży IT, powinieneś rozpocząć od udania się na kurs dla pracowników tej branży. Młodszym osobom poleca się bardziej klasyczne rozwiązanie, czyli ukończenie informatycznych studiów. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku szukamy kursów, szkoleń czy kierunków, które zapewniają szeroką wiedzę, pozwalającą poznać podstawy informatyki, przed zagłębieniem się w jej poszczególne dziedziny i specjalizacje (podstawy to np. HTML i CSS).

Różnorodność zajęć w branży IT może kusić, by od podstaw zacząć od specjalizacji, trzeba jednak pamiętać, że niektórych problemów nie rozwiążemy bez podstawowej wiedzy. Jednocześnie należy mieć w głowie pomysł na to, czym właściwie chcemy się zająć, bo wówczas wiadomo na jakie kwestie położyć nacisk. Do tworzenia aplikacji może np. przydać się zarazem znajomość Javy i C#. Pamiętajmy, że kursy IT są kosztowne, jednocześnie należy mieć na uwadze, że inwestycja ta szybko może się zwrócić, bo zarobki w sektorze IT nie należą do najniższych. 

Praca w branży IT – co jeszcze trzeba wiedzieć, zaczynając? 

By praca w branży IT przynosiła efekty, warto pamiętać, że poza twardą, zdobytą w pocie czoła wiedzą, od pracownika IT wymaga się chęci do ciągłego dokształcania. Wiąże się to z dynamizmem rozwoju tego właśnie sektora. Pracodawcy faktycznie walczą o osoby trudniące się takim zajęciem, jest to jednak tak samo walka o ich wiedzę, jak i charakter, skrojony na odnoszącego sukcesy informatyka. Dodatkowe atuty to komunikatywność i umiejętność pracy w zespole. Kolejne z niezbędnych cech to otwartość do zmiany i inicjatywa, co do podejmowania projektów na własną rękę. Poza wspomnianymi wcześniej kursami dla początkujących, trzeba nastawić się  (w tym finansowo), że będzie trzeba udać się także na kursy dla profesjonalistów. 

Ostatecznie jednak warto. Praca w branży IT przynosi dochody, o które warto zabiegać (od 3000 w mniejszych miastach, nawet po 5000, ile może zarabiać  w dużym mieście). 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *