Jak zrobić grę planszową dla dzieci? Poradnik

Gry planszowe dla dzieci doskonale łączą zabawę z nauką, jednocześnie zachęcając pociechę do wspólnego spędzania z rodzicami i innymi członkami rodziny. Obecnie w sklepach z artykułami dziecięcymi znajdziemy szeroki wybór edukacyjnych gier planszowych dla dzieci w każdym wieku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zrobili grę planszową samodzielnie z wykorzystaniem artykułów codziennego użytku.

Z czego zrobić grę planszową dla dzieci?

Zanim zaczniemy pracować nad grą planszową, warto zastanowić się, jakiego materiału użyjemy na planszę do gry. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie brystolu lub kilku sklejonych ze sobą kartek A4. Większą trwałość planszy zapewni nam jednak tektura (np. karton, czyste pudełko po pizzy) lub drewniana tabliczka. 

Do stworzenia gry planszowej oczywiście będziemy potrzebować również kostki i pionków do gry. Te jednak bez problemu znajdziemy w większości sklepów z zabawkami. Nieco bardziej kreatywni rodzice mogą pokusić się o wykonanie pionków z gliny lub modeliny razem z dzieckiem, co samo w sobie może być świetną zabawą. Innym dobrym pomysłem, który przy okazji zaoszczędzi nasz czas i pieniądze, będzie wykorzystanie akcesoriów z innych, gotowych gier planszowych.

Gra planszowa dla dzieci – jak zrobić?

Stworzenie planszy to bez wątpienia najtrudniejszy etap pracy nad grą planszową własnej roboty, ale w praktyce nie jest tak wymagający, jak mogłoby się wydawać. Do wykonania planszy możemy wykorzystać kolorowe flamastry, kredki, farby lub kolorowe karteczki, które nakleimy na wybrany przez nas materiał. Nie wymaga to dużych zdolności artystycznych – dziecko raczej nie będzie zwracało uwagi na fakt, czy plansza jest estetycznie wykonana. Powinna za to być kolorowa, aby przyciągać uwagę pociechy. Podobnie jak przy pionkach, tu również możemy zaprosić dziecko do wspólnej pracy. Stworzenie własnej gry planszowej z pewnością sprawi mu dużo przyjemności.

Jeśli brakuje nam pomysłów na planszę do gry, zawsze możemy posiłkować się gotowymi szablonami i pomysłami dostępnymi w Internecie. Po znalezieniu odpowiedniej planszy wystarczy ją wydrukować lub – co wymaga nieco więcej pracy – przerysować.

Gra planszowa dla dzieci – karty i elementy dodatkowe

Naszą domową grę planszową możemy urozmaicić kartami z pytaniami i wyzwaniami. Dzięki temu gra będzie nieco bardziej złożona i wprowadzi elementy edukacyjne, które dodatkowo pomogą dziecku rozwijać swoje umiejętności. Treść pytań i wyzwań możemy wymyślić samodzielnie, dostosowując poziom trudności do wieku dziecka, jak i wykorzystać ulubione pomysły z gotowych gier planszowych.

Do wykonania kart do gry najlepiej wykorzystać kolorowe karteczki. Losowanie kolejnych zadań sprawia dzieciom najwięcej frajdy, dlatego rozwiązanie to jest stosowane w większości znanych gier planszowych. Gotowe karty do gry możemy również wydrukować.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *