Na czym polega technologia 5g, co to jest i czy stanowi zagrożenie dla człowieka?

Wiele mówi się o technologii 5G. Jedni zachwalają jej cudowne możliwości, inni straszą problemami ze zdrowiem. Tymczasem nie każdy wie, że łączność 5G prawdopodobnie będzie miała silny wpływ na organizację życia codziennego. Dlaczego sieć 5G jest tak bardzo promowana? Czy rzeczywiście stanowi zagrożenie dla ludzi? Wyjaśniamy poniżej. 

 Co to jest technologia 5G?

Sieć 5g to obecnie najnowsza i najbardziej nowoczesna generacja transferu danych. Jest znacznie szybsza od technologii 4G, ponieważ jej prędkość może dochodzić do 20 gigabajtów na sekundę. Co równie ważne, sieć 5G jest w stanie zaspokajać potrzeby prawie miliona użytkowników na jednym kilometrze kwadratowym. Wszystkie osoby, które marzą o wyjątkowo szybkim internecie (np. gracze online), ucieszy fakt, że w 5G opóźnienia są naprawdę minimalne. 

Na czym polega technologia 5G? 

W technologii 5G system inteligentnych anten przesyła fale radiowe wyłącznie tam, gdzie łączy się użytkownik. Dzięki temu, że łączność 5G ostatecznie ma działać aż na trzech częstotliwościach (700 MHz, 3,4 GHZ, 26 Ghz), system anten zostanie bardziej dostosowany do potrzeb konkretnej społeczności. Tereny o gęstym zaludnieniu będą objęte częstotliwością 3.4 GHz albo nawet 26 GHz,, ponieważ one dobrze radzą sobie z dużą ilością podłączonych urządzeń, ale na raczej niewielkim obszarze. Natomiast w miejscach mniej zurbanizowanych wystarczy częstotliwość 700 MGz, która może objąć swoim zasięgiem spory teren i w założeniu ma pokrywać cały obszar Polski.

Jakie możliwości daje technologia 5G?

Poza bezproblemowym oglądaniem filmów, przesyłaniem bardzo dużych plików oraz brakiem opóźnień np. w czasie rozgrywek online – technologia 5G ma szansę bardzo zmienić funkcjonowanie ludzi zarówno w sferze osobistej, jak i publicznej. Nie bez powodu nad jej wprowadzaniem pracuje ponad 190 krajów na całym świecie. Pozwoli na automatyzację np. świateł na skrzyżowaniach, których działanie będzie oparte na sieci czujników ruchu oraz bardzo licznych kamer. Nie będzie już takich sytuacji, że pali się czerwone światło mimo pustej drogi. Już teraz włodarze miast na świecie inwestują w czujniki, które przygaszają światło, gdy  np. parking albo chodnik nie jest wykorzystywany. W przyszłości takie rozwiązania mają być standardem praktycznie wszędzie, a ma w tym pomóc technologia 5G. 

Czy technologia 5G stanowi zagrożenie dla człowieka?

Część polskiego społeczeństwa boi się technologii 5G. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Zacznijmy od tego, że pole elektromagnetyczne, na którym opiera się sieć 5G to nic nowego. Jego oddziaływanie na ludzki jest badane od wielu lat. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów, że maszty technologii 5g negatywnie wpływają na ludzkie zdrowie. Oczywiście pod warunkiem przestrzegania wyśrubowanych limitów promieniowania, ale żadna organizacja nie odważy się ich przekroczyć. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *