Odważne – artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem

Wystawa czasowa w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem to hołd dla kobiet, które odważyły się tworzyć po swojemu – mimo czasów, w których przyszło im żyć. W przestrzeni barwnej, dynamicznej i doskonale zaprojektowanej aranżacyjnie, widzowie zanurzają się w świat sztuki tworzonej przez Polki, które znalazły swoją drogę artystyczną między Paryżem a Tatrami. Obok wybitnych nazwisk pojawiają się też mniej znane artystki, których twórczość dopiero teraz odzyskuje zasłużoną widoczność.

Kuratorki wystawy – Zofia Radwańska i Artur Winiarski – przedstawiają historie kobiet odważnych nie tylko twórczo, ale i życiowo. To artystki, które wyjeżdżały do Paryża, szlifowały warsztat i chłonęły wielkomiejski duch awangardy, by później niejednokrotnie wrócić pod Tatry, gdzie łączyły nowoczesność z duchem góralskiej tradycji.

Wystawę wzbogacają dzieła m.in. Alicji Halickiej, Meli Muter, Olgi Boznańskiej, Zofii Stryjeńskiej czy Ireny Weiss. Prezentowane są obrazy, rysunki, grafiki i projekty scenograficzne – a całość układa się w poruszającą opowieść o kobiecej sile i niezależności twórczej.

Wnętrze wystawy „Odważne” w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
Przestrzeń wystawy „Odważne” w Muzeum Tatrzańskim – sztuka kobiet, które miały odwagę być sobą.
Portret kobiety na wystawie „Odważne” w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
Portret jednej z „Odważnych” – kobiecy świat widziany oczami artystek II Rzeczypospolitej.
Obrazy przedstawiające kobiety na wystawie „Odważne” w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
Wrażliwość i siła spojrzenia – artystki XX-lecia międzywojennego w Muzeum Tatrzańskim.
Wnętrze wystawy „Odważne” w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, prezentującej obrazy artystek XX-lecia międzywojennego
Obrazy kobiet i o kobietach – wystawa „Odważne” w Zakopanem zaprasza do refleksji nad twórczością i niezależnością artystek.

Maja Berezowska – obecna tylko tutaj

Wśród zgromadzonych dzieł znajduje się także praca Mai Berezowskiej – artystki znanej z bezkompromisowego podejścia, odważnych ilustracji i subtelnej erotyki. Jej twórczość rzadko gości w przestrzeniach górskich muzeów, dlatego obecność jednej z jej akwareli – przedstawiającej nagą postać kobiecą i czarnego psa – jest szczególnie wyjątkowa. To kameralne, niemal symboliczne dzieło wprowadza dodatkowy wymiar do całej ekspozycji – czułości, zmysłowości i swobody wyrazu.

Zachęcamy do przeczytania naszego osobnego wpisu o Mai Berezowskiej, w którym przybliżamy jej fascynującą biografię i kontrowersyjną karierę. Warszawa zna ją dobrze – jej prace można znaleźć w stołecznych muzeach i galeriach, a historia życia to gotowy scenariusz filmowy.

🔗 Poznaj bliżej Maję Berezowską – wpis na ekompas.pl »

Akwarela Mai Berezowskiej z kobiecą postacią i panterą na wystawie „Odważne” w Zakopanem
Maja Berezowska – jedyna prezentowana praca na wystawie „Odważne”, subtelna i drapieżna zarazem.
Kolaż przedstawiający eleganckie kobiety i wyścigi konne na wystawie „Odważne” w Muzeum Tatrzańskim
Kolaż z wystawy „Odważne” – pełen detali świat kobiet XX-lecia międzywojennego.

Między Tatrami a Mazowszem – dwa światy sztuki

Warto zaznaczyć, że wystawa „Odważne” to nie tylko opowieść o sztuce – to również spojrzenie na kobiece doświadczenie XX-lecia międzywojennego przez pryzmat dwóch światów: Paryża i Zakopanego. Ten drugi reprezentowany jest nie tylko przez artystki, ale także przez ludzi pióra i muzyki – na czele z Karolem Szymanowskim.

Zaledwie kilka kroków od Muzeum Tatrzańskiego znajduje się Willa Atma, czyli muzeum poświęcone temu wybitnemu kompozytorowi. W naszym artykule o Willi Atma przeczytasz, jak twórczość Szymanowskiego łączyła się z duchem gór i folklorem.

🔗 Odwiedź Willę Atma razem z nami – wpis na ekompas.pl »

Pejzaże Paryża i Tatr na wystawie „Odważne” w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
Artystyczny dialog Paryża i Zakopanego – krajobrazy oczami kobiet na wystawie „Odważne”.
Przestrzeń ekspozycyjna wystawy „Odważne” w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem
Wnętrze wystawy „Odważne” w Zakopanem – dialog sztuki, kolorów i kobiecej odwagi.

Zajrzyj także do wpisu o Muzeum Tatrzańskim

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samej instytucji, jej historii i wyjątkowych zbiorach – koniecznie przeczytaj nasz przewodnik po Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. To miejsce, gdzie historia regionu spotyka się ze sztuką, przyrodą i etnografią.

🔗 Poznaj Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem – wpis na ekompas.pl »

Leave a Comment

Scroll to Top
Warszawski Kompas przewodnik turystyczny
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.