Przemysł wysokiej technologii – czym się charakteryzuje?

Co to jest przemysł wysokiej technologii (high-tech)?

Przemysł wysokiej technologii to w dużym skrócie najnowocześniejsza gałąź przemysłu, wykorzystującą najnowsze osiągnięcia współczesnej nauki, techniki i technologii, zarówno w procesie produkcyjnym jak i produkcie. Takimi gałęziami są na przykład przemysł elektroniczny, kosmiczny, motoryzacyjny i biotechnologiczny. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku trzecia i ostatnia w historii rewolucja przemysłowa, wykorzystującą najnowsze osiągnięcia zarówno z gałęzi nauki jak i techniki. Należały do nich m.in. tranzystory, półprzewodniki oraz światłowody. W głównej mierze rozwinął się przemysł wysokich technologii, charakteryzujący się przede wszystkim wysokim stopniem przetwarzania surowców, a badania naukowe są dużym udziałem wydatków wszystkich naukowców, który oparty jest na automatyzacji i komputeryzacji produkcji. 

Gdzie rozwija się przemysł wysokiej technologii (high-tech)?

Przemysł lotniczy i rakietowy zbrojeniowy, elektroniczny, farmaceutyczny i chemiczny rozwija się w głównej mierze w krajach wysoko rozwiniętych, do których można zaliczyć Stany Zjednoczone, w krajach Europy Zachodniej oraz w Japonii, a także w państwach Azji Południowo-wschodniej. Dlatego też nie można się dziwić, dlaczego istnieje tak wielka dysproporcja pomiędzy wspomnianymi krajami, a państwami Europy wschodniej, gdzie wciąż brakuje wielu rąk do pracy, a warunki finansowe nie pozwalają przeżyć wielodzietnym rodzinom, gdzie przeważnie za wszystko odpowiedzialna jest matka.  

Przemysł wysokiej technologii w Polsce 

Również w Polsce ten sektor działalności prężnie się rozwija i z roku na rok przybywa nowych oszałamiających obiektów. Pierwszym techno-parkiem w Polsce był Poznański Park Naukowo- Technologiczny, kilka lat później coś podobnego powstało w Łodzi pod nazwą Łódzki Regionalny Park Naukowo- Technologiczny i Bionanoparkiem.Ostatni na tej liście jest Kraków, który otworzył Krakowski Park Technologiczny, gdzie swoje siedziby mają m.in. Motorola, Comarch i Shell. 

Trzeba jednak podkreślić jeszcze jedną istotną rzecz- przemysł wysokiej technologii jest bardzo kapitałochłonny i czasochłonny. Z tego względu można zauważyć dosyć dużą zależność pomiędzy dynamiką ogólnego i holistycznego rozwoju przemysłu wysokiej technologii a poziomem rozwoju ekonomicznego naszego kraju. Duże znaczenie w tej sprawie miała również pandemia koronawirusa, dzięki której cały zysk z tego typu działalności jest o wiele mniejszy i trzeba liczyć się z wszystkimi ubytkami. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *