Jak zrobić „ź” na komputerze, jak szybko wklejać i wycinać kawałki tekstu? Skróty klawiszowe

Komputer i Internet to dwa potężne narzędzia. Dają one dostęp do nieprzebranych źródeł wiedzy, rozrywki i kontaktu z ludźmi na całym świecie. Umiejętne korzystanie z tych narzędzi zaczyna się od klawiatury. Sprawne działanie wśród liter i cyfr to podstawa. Choć szybkie pisanie i poruszanie się po systemie wydaje się nieosiągalne dla zwykłych ludzi, nie jest wcale niemożliwe do osiągnięcia. Sekret działania klawiatury leży w skrótach klawiszowych.

Gdzie leży źdźbło na klawiaturze? Czyli jak zrobić „ź” na komputerze

Język polski jest niewątpliwie piękny, ale  może okazać się równie problematyczny. Niektóre polskie litery zawierają znaki diakrytyczne, czyli ogonki i kreseczki. Wprowadzenie ich do tekstu może wydawać się problematyczne, ale bez nich zdanie będzie niepoprawne. Jak wpisać polskie znaki? Najprościej mówiąc, wszystkie zawijaski kryją się pod prawym klawiszem Alt (lub AltGr). Wystarczy kliknąć równocześnie ten klawisz i łacińską literę i powstaje odpowiadający jej polski znak. Ale klikając Alt oraz „z” wychodzi literka „ż”, a przecież to nie jest jej jedyny diakrytyk. Jak zrobić „ź” na komputerze? Ta jedna litera kryje się pod innym łacińskim znakiem. Żeby zrobić „ź”, klawisz Alt należy połączyć z literą „x”. Sprawa nieco się komplikuje, gdy potrzebujemy dużej polskiej litery. W tym przypadku należy kliknąć aż trzy klawisze na raz, Shift, Alt oraz interesującą nas łacińską literę. 

Kopiuj, wklej, edytuj!

Skróty klawiszowe pozwalają nie tylko na poprawne pisanie, ale także na sprawną manipulację w tekście. Pod prawym przyciskiem myszki skrywają się możliwości, takie jak skopiowanie tekstu, wycięcie go lub wklejenie. Nie trzeba jednak mozolnie zaznaczać myszką danego fragmentu i edytować go po kliknięciu odpowiedniego znaczka. Znacznie lepiej jest posłużyć się klawiaturą. Jak coś zaznaczyć, wyciąć i wkleić za pomocą klawiatury? Przytrzymując wciśnięty klawisz Shift oraz poruszając strzałkami, możemy w niemal dowolny sposób zaznaczyć interesujący nas fragment. Teraz, żeby wyciąć kawałek tekstu, trzeba równocześnie wcisnąć klawisze Ctrl oraz X. Jeśli jednak chcemy skopiować dany fragment, wystarczy użyć skrótu Ctrl oraz C. Szybkie wklejenie wyciętego tekstu możliwe jest dzięki równoczesnemu kliknięciu Ctrl,oraz literki V. Skróty klawiszowe znacznie ułatwiają poruszanie się po edytowanym tekście. 

Skróty klawiszowe bez tajemnic

Skróty klawiszowe to klucz do szybkiego pisania. Dzięki ich znajomości z łatwością można edytować tekst w niemal dowolny sposób. Trzy podstawowe skróty klawiszowe:

  • Wytnij Ctrl + X
  • Skopiuj – Ctrl + C
  • Wklej – Ctrl + V

Poza nimi dobrze jest też wiedzieć jak pogrubić, pochylić i podkreślić interesujący nas tekst. Klawisz Ctrl pozwala na znacznie więcej:

  • Pogrub – Ctrl + B
  • Pochyl – Ctrl + I
  • Podkreśl – Ctrl + U

Sprawne poruszanie się po klawiaturze to już nie jest domena jedynie filmowych hakerów, którzy nie patrząc na własne palce, tworzyli cuda na ekranach. Nasze dłonie uczą się poruszać po rządkach liter i cyfr, a skróty klawiszowe pozwalają na jeszcze większą kontrolę nad cyfrowym światem. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *