Technologia 4k – na czym polega i co to właściwie jest?

Jakość obrazu dla wielu z nas ma ogromne znaczenie. Każdy z nas ceni sobie idealne odzwierciedlenie kolorów, a także dokładne odwzorowanie każdego detalu. Nie da się ukryć, że na przestrzeni czasu technologia dotycząca jakości obrazu wielokrotnie się zmieniała i przechodziła przez wiele ulepszeń. Obecnie produkowane odbiorniki dysponują technologią 4k. Czym ona właściwie jest?

Co to jest technologia 4K?

Zacznijmy od samego rozwinięcia skrótu 4K. Okazuje się, że symbolizuje on nic innego jak 4 tysiące, co w filmie i telewizji oznacza nic innego jak szerokość obrazu, która wynosi właśnie 4 tysiące pikseli. Czym zatem wyróżniają się ekrany 4K? Otóż, w porównaniu do tradycyjnych ekranów wyposażonych w jakość Full HD, mają one o cztery razy więcej pikseli. Mówiąc prościej zamiast dwóch milionów pikseli, otrzymujemy ich aż osiem milionów. W przypadku telewizorów jest to rozdzielczość określona standardem 3840 x 2160 pikseli. Jeśli zaś zwrócimy uwagę na kina cyfrowe UHD, to wówczas jest to o wiele bardziej szerokokątny i multimedialny obraz w rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli. Technologia 4K jest następczynią HD. Można ją często spotkać pod nazwami UDTV czyli Ultra Definition Television, co w tłumaczeniu na język polski oznacza telewizję w ultrarozdzielczości lub QFHD- co jest skrótem od Quad Full HD, a mówiąc prościej jest to poczwórne HD.

Korzyści płynące z technologii 4K

Zalet technologii 4K jest wiele, jednak wśród najważniejszych z nich możemy wymienić:

  • obraz uwzględniający więcej detali- jest on niezwykle szczegółowy i charakteryzuje się świetnym kontrastem.
  • większe ekrany- urządzenia w technologii 4K są znacznie większe, by móc wyświetlać jak najostrzejszy obraz.
  • wyraźne zdjęcia- mowa tu o fotografiach wyświetlanych w telewizorach. Cyfrowe aparaty robią obecnie zdjęcia 4K, a dzięki USB, będziemy mogli je wyświetlić na telewizorze w pełnej okazałości.
  • 3D w Full HD- okazuje się, że 3D to tylko dodatek, gdyż telewizor z technologią 4K wyświetli spolaryzowany obraz 3 D w jakości Full HD.
  • ostry obraz podczas gier- dla gamerów będzie to niezwykle istotne, gdyż większość gier i kart graficznych, będzie wpierać technologię 4K.

Filmy w technologii 4K

Obecnie coraz więcej producentów, decyduje się na produkowanie swoich filmów właśnie w rozdzielczości 4K. Wówczas, odbiorniki wyposażone właśnie w tę technologię pozwolą nam obejrzeć produkcję tak, jakbyśmy byli na sali kinowej. Obraz będzie idealnie odwzorowany i nasycony głębokimi barwami. Co więcej, każdy detal będzie doskonale widoczny, a produkcja będzie robiła imponujące wrażenie na każdym, kto będzie ją oglądał.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *