Internet- kiedy powstał i kto wynalazł Internet. Ciekawostki!

Kto wynalazł Internet?

Na to pytanie odpowiedź jednak nie jest aż tak oczywista. Wiadomo tylko tyle, że wśród twórców jest Amerykanin polskiego pochodzenia Paul Baran, który wymyślił zasadę komutacji pakietów, która po dziś dzień jest wykorzystywana przy funkcjonowaniu sieci. Polegała ona na tym, że węzeł sieci po otrzymaniu pakietu danych wysyłał go dalej, do adresu znajdującego się w nagłówku danej strony. Jeśli nie trafił do niego gdy adres był niedostępny to został wysyłany dalej, aż do skutku. Cały ten proces nazwano „zasadą gorącego kartofla”. Oprócz niego za twórcę Internetu uważa się założyciela sieci ARPANETJosepha Licklidera. 

Kiedy powstał Internet? 

Pierwsze węzły sieci internetowej pod nazwą ARPANET pojawiły się już w 1969 roku w Stanach Zjednoczonych i tą datę uznaje się za początek Internetu . Węzły znajdowały się w czterech jednostkach amerykańskich, na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a następnie także w dwóch kolejnych miastach w Kalifornii i Salt Lake City. Wysłano wtedy pierwsze dane z jednego węzła do drugiego, a w kolejnych latach sieć powiększyła się o kolejne węzły na terenie Stanów Zjednoczonych. W 1970 roku powstała pierwsza sieć w Wielkiej Brytanii- pod roboczą nazwą Merit Network. W tym samym czasie powstała również pierwsza poczta elektroniczna i został wysłany z niej pierwszy e-mail. Jego autorem i zarazem adresatem był Raymond Tomlinson, jednak dokładnej treści tego nie maila nigdy nie udało się ujawnić, można przypuszczać że był to pewien przypadkowy ciąg liczbowy. Warto dodać, że najpopularniejsza obecnie wyszukiwarka Google miała swoją oficjalną premierę w 1998 roku. 

Kiedy powstał Internet w Polsce?

Internet po raz pierwszy w Polsce pojawił się w 1991 roku, gdzie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie wysłano pierwszą wiadomość mailową w Polsce. Na początku prędkość internetowa wynosiła mniej niż dziesięć kilobajtów na sekundę, ale w tamtejszej rzeczywistości to nie miało większego znaczenia, gdyż sieć była używana w nielicznych instytucjach państwowych, oraz niektórych firmach. W 1996 roku Telekomunikacja Polska umożliwiła połączenie się z wybraną siecią za pomocą modemu telefonicznego z maksymalną szybkością 512 megabitów na sekundę . W 2000 roku powstała również Neostrada oraz Usługi WAP, które w tamtych czasach bardzo drogo kosztowały, jednak były namiastką Internetu z zachodu, dlatego też wiadomo było że to nie są tanie rzeczy. Kilka lat później jednak ceny spadły, wzrósł popyt i tym samym Internet stał się nieodłączną częścią życia Polaków. 

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *