Najlepsze gry planszowe familijne. Ranking top 10 gier w które warto zagrać z rodziną

Gry planszowe stanowią świetny sposób na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Skutecznie trenują one logikę oraz zdolność strategicznego myślenia, jak i dzięki świetnej zabawie zbliżają do siebie kolejne pokolenia. Z kolei szeroki wybór gier sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oto top 10 gier planszowych do grania z rodziną!

1. 5 Sekund

Prosta gra planszowa, w której zadaniem graczy jest odpowiadanie na pytania w ciągu tytułowych pięciu sekund. Ogromnym plusem jest to, że na rynku znajdziemy kilka odsłon tej gry (m.in. 5 Sekund Junior dla młodszych graczy, 5 Sekund Sport, 5 Sekund Podróże), dzięki czemu mogą w nią zagrać również najmłodsi, a ciekawe pytania nigdy się nie wyczerpią. 

2. Gra planszowa Dixit

W Dixit gracze kolejno wcielają się w rolę bajarza, którego zadaniem jest opowiedzenie historii za pomocą barwnych obrazków. Dzięki niesamowitej oprawie graficznej oraz pozostawieniu pola do kreatywności, ten tytuł jest jedyny w swoim rodzaju. Z kolei proste zasady sprawią, że w grze odnajdą się również najmłodsi. 

3. Tajniacy

Tajniacy dzielą graczy na dwie drużyny, których kapitanowie próbują nakierować swoich sojuszników na konkretne słowa… bez bezpośredniego ich wypowiadania! Ta niezwykle kreatywna gra planszowa przenosi koncept kalamburów na całkiem nowy poziom, zaś podział na drużyny zachęca do zabawy w większym gronie rodzinnym.

4. Założysz się?

Gra familijna, w której gracze kolejno przystępują do wyzwań fizycznych lub umysłowych. Reszta uczestników musi natomiast odgadnąć, czy przeciwnik podoła wyzwaniu. Za sprawą ciekawych, niebanalnych wyzwań ten tytuł skutecznie rozrusza wasze ciała i szare komórki!

5. Cluedo

W tej klasycznej grze planszowej gracze muszą rozwikłać tajemnicę morderstwa, metodą prób i błędów odnajdując sprawcę, narzędzie oraz miejsce zbrodni. Elementy losowości sprawiają, że każda rozgrywka w Cluedo będzie całkowicie inna. Ze względu na tematykę oraz elementy strategiczne gra polecana jest jednak dla nieco starszych graczy.

6. Gra karciana Dobble

Przy tym tytule świetnie bawić się będą zarówno dorośli, jak i najmłodsi członkowie rodziny. Gra trenuje spostrzegawczość, zmuszając graczy do szukania takich samych symboli na kolorowych kartach. Dobble oferuje kilka różnych wariantów rozrywki, dzięki czemu stale oferuje nowe wyzwania i nigdy się nie nudzi.  

7. Gra familijna Milionerzy

Jeden z najbardziej znanych teleturniejów w planszowej odsłonie. Zasady są niezwykle proste – gracze kolejno odpowiadają na pytania z różnych dziedzin i zdobywają kolejne „nagrody”. Pozycja obowiązkowa dla miłośników Milionerów oraz gier, które sprawdzają naszą wiedzę.

8. Cortex

W tej grze karcianej gracze podejmują wyzwania logiczne, które ćwiczą różne obszary mózgu. Cortex polecany jest szczególnie dla dzieci, które będą miały szansę ćwiczyć swoje zdolności poznawcze, ale niektóre zadania z pewnością okażą się wyzwaniem również dla starszych graczy. 

9. Gra planszowa Catan

Gra ekonomiczno-strategiczna przeznaczona raczej dla starszych odbiorców. W Catan gracze budują swoje osady i miasta, korzystając z surowców, które pozyskują podczas rzutu kością lub handlując z innymi graczami. To doskonały wybór dla dorosłych i nastolatków, którzy uwielbiają gry strategiczne.

10. Monopoly

Klasyczna gra planszowa, która ukazała się już w kilkudziesięciu odsłonach, nawiązujących do znanych filmów, seriali i gier. Gracze poruszają się po mapie i starają się jak najrozsądniej zarządzać fikcyjną walutą. Choć zasady Monopoly są niezwykle proste, gra polecana jest raczej dla starszych graczy – młodsze dzieci może nużyć przeciągnięta w czasie rozgrywka.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *